Tipy na výlety

Tipy na zimu:

V údolí Karlova pod Pradědem je velké množství lyžařských vleků pro zkušené lyžaře i začátečníky. Pro běžkaře mnoho oblíbených tras s rolbou upravenými stopami např. Karlov-Mravencovka-Alfrédka-Skřítek. Dobře dostupný sjezdařský i běžkařský areál na Pradědu (lyžování pravidelně možné až do dubna).

Tipy na léto:

Výborné výchozí místo pro výlety na kolech a pěší turistiku. Doporučujeme navštívit Karlovu Studánku, Praděd, Rejvíz, Rabštejn, Velké Losiny.

TIPY NA VÝLETY V JESENÍKÁCH

Pobyt v Karlově pod Pradědem, samotném centru Jeseníků, nabízí příjemné vyžití v každém ročním období. V zimě můžete využít sjezdového areálu nebo se vydat na běžkách po celé řadě oblíbených tras. Ostatní roční období jsou ideální pro cykloturistiku a pěší turistiku.

Mapa Jeseníků se zajímavostmi

PRADĚD

Nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku i celé Moravy dosahující 1491 m n.m. Na samém vrcholu stojí telekomunikační věž s jedinečným rozhledem. Za jasného počasí lze spatřit Krkonoše na západě,Vysoké Tatry na východě a na jihu téměř celou Moravu. V zimním období lze lyžovat v místním rozsáhlém areálu.

JESENÍK

Město s klimatickými lázněmi využívající i vodoléčbu Priessnitzových metod.

JESKYNĚ NA POMEZÍ

Jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou i s jeskynními dómy. Krápníky při poklepu vydávají zvuk připomínající zvonkohru.

JESKYNĚ NA ŠPIČÁKU

Jeskyně se srdcovitým nebo vejcovitým tvarem chodeb. V Ripperově sále, velkém jeskyním dómu, se pravidelně konají koncerty.

REJVÍZ

Příjemná procházka v přírodní rezervaci po haťovém chodníčku k Velkému mechovému jezírku uprostřed rašelinišť. Náhorní planina bývá nazývána Moravskou Sibiří. V místní restauraci mají židle vyřezávaná opěradla s podobou štamgastů.

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Turistické centrum v sedle hřebenu Hrubého Jeseníku. Východisko na Vozku – skálu s kruhovým výhledem, opředenou pověstmi.

BRUNTÁL

Město lákající k návštěvě svou památkovou zónou a zámkem s muzeem. K odpočinku lze využít služeb krytého i venkovního bazénu.

SOVINEC

Rozsáhlý hradní komplex.

SLEZSKÁ HARTA

Vodní nádrž na řece Moravici. Část vyhrazena i pro rekreaci. Možnost koupání v koupališti.

DLOUHÉ STRÁNĚ

Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně tvoří dvě nádrže – horní a dolní, které spojují přiváděcí tunely. Vlastní elektrárna se skrývá v nitru hory.

UHLÍŘSKÝ VRCH

Dominantu Bruntálska tvoří výrazný kopec – jedna z našich nejmladších sopek. V tufovém lomu lze pozorovat strukturu vulkánu i s průvodními jevy, jako jsou velké sopečné pumy. Na vrcholu stojí barokní poutní kostel, ke kterému vede lipová alej.

VELKÉ LOSINY

K návštěvě láká zámek z období pozdní renesance nebo papírna s muzeem, kde se dodnes vyrábí ruční papír. Odpočinout si můžete v lázeňském parku s termálním koupalištěm.

RABŠTEJN

Hradní zřícenina ze 13. století na dvouskalních hrotech. Oblíbené horolezecké cvičné skály.

VENUŠINA SOPKA

Typická sopka s dobře patrným kráterem.

VRBNO POD PRADĚDEM

Horské město s koupalištěm s vyhřívanou vodou.

REŠOVSKÉ VODOPÁDY

Leží na říčce Huntavě a nejvyšší stupeň je 10 metrů vysoký. Atraktivní je zvláště v období s vyšším průtokem vody.

KARLOVA STUDÁNKA

Klimatické lázně s léčivými prameny v anglickém parku přecházejícím do smrkových lesů. Lázně díky architektuře roubených lázeňských domů mají svou jedinečnou romantickou atmosféru. Východisko k vodopádům Bílé Opavy.